ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA RO¦LIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
ZaprzyjaĽnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Najczęsciej zadawane pytania - o¶wietlenie
Cytaty pochodz± z grupy dyskusyjnej pl.rec.akwarium


Przeczytaj dokładnie uwagi dotycz±ce faq.


Subject: O o¶wietleniu jarzeniowym. Uwaga bo długie i OT!
Subject: Re: Automatyka
Subject: Re: lampy HQI
Subject: Re: HQI
Subject: Stateczniki elektroniczne do swietlowek
Subject: Re: startery elektroniczne do swietlowek
Subject: Re: Elektorniczne stateczniki itp.
Subject: elektroniczne startery VOX
Subject: Re: gdzie i za ile mozna kupic
Subject: Re: Jakie oswietlenie???
Subject: Re: Oswietlenie.
Subject: Re: Pomocy w sprawie roslin!
Subject: Re: Rosliny itp.
Subject: Re: Jakie ¶wietlówki?
Subject: Re: Najmniejsze ¶wietlówki
Subject: Re: Jakie ¶wietlówki?
Subject: Re: Oswietlenie fluorescencyjne - jakie?
Subject: Re: jarzeniowki
Subject: Re: oszalalem:))
Subject: Re: Jakie oswietlenie do 50-60l
Subject: Re: o¶wietlenie ???
Subject: Re: Zarowki kompaktowe energooszczedne
Subject: Re: Podlaczanie swietlowek (bylo 2 x 14W - osprzet)
Subject: Re: Jakie oswietlenie
Subject: Re: Dwie swietlowki
Subject: Re: Moc ¶wietlówek a objęto¶ć akw.
wszystko o timerach (dobowe sterowanie o¶wietleniem)



From: Paweł Żelazny <pawelzelazny@poczta.onet.pl>
Subject: O oświetleniu jarzeniowym. Uwaga bo długie i OT!







Marek zawsze pisze o świetlówkach od strony widma i chwała mu za to, a ja napisze kilka slow o tym samym od strony elektrycznej co pewnie kilku mlodym osobom ulatwi patrzenie na najpopularniejsze zrodlo swiatla w akwarystyce :)

Mały opisek:

1) schemat

2) słowniczek

ŚWIETLÓWKA (jarzeniówka) - rura z gazem zawierającym opary rtęci, znajdującym się pod ciśnieniem trochę wyższym niż atmosferyczne, od wewnątrz pokryta luminoforem na całej (np. Power Glo) lub częściowej (np. Power Life) powierzchni szkła. Na obu końcach znajdują się tzw. żarniki. Świeci, gdy przepływający przez gaz prąd go jonizuje, elektrony walą w luminofor i mamy to co chcieliśmy (fotony :)). Akwarystyczne świetlówki maja luminofor w postaci zmieszanych proszków co daje im bardziej rozbudowane widmo (każdy proszek świeci po swojemu)

STARTER (zapłonnik) - małe walcowate pudełeczko którego zadaniem jest robienie zwarcia, a gdy się zrobi gorąco - odpuszczenie :) Mogą być elektroniczne lub bimetaliczne. Bimetaliczny działa tak: płynie prąd przez gaz w nim się znajdujący i go podgrzewa, bimetal się wygina i robi zwarcie, prąd przestaje płynąć przez gaz i wszystko stygnie, bimetal robi rozwarcie.

STATECZNIK (dławik, sterownik) - jego zadaniem jest wytworzenie wysokiego napięcia w czasie rozruchuświetlówki, a potem ograniczanie prądu przez nią płynącego. Mogą być elektroniczne i zwykle (elektryczne) Zwykle to po prostu drut miedziany nawinięty na rdzeniu magnetycznym. Grzeją się bo prąd napotyka na opór w przewodzie, a zmienne pole magnetyczne "walczy" z rdzeniem (tez go grzejąc). Z punktu widzenia elektronika to duża indukcyjność (sorry, ale tak to się nazywa, było nie czytać :)))).

3) Jak to działa?

Ano tak:
prąd płynie przez dławik + jeden żarnik + gaz w starterze (zaczyna się grzać) i drugi żarnik. Starter robi zwarcie, zaczyna się proces podgrzewania żarników (po to aby emisja elektronów i jonizacja gazu była łatwiejsza) i wtedy następuje nieoczekiwana zmiana rol. Starter robi rozwarcie, napięcie na świetlówce podnosi się do 600V (efekt pracy statecznika, trochę dłuższa sprawa... indukcyjność tak reaguje na rozwarcie) i prąd zaczyna płynąć przez gaz świetlówki. Mamy światełko!!!!!!! Napięcie na "rurze" stabilizuje się na poziomie 110V, i tak aż do wieczora (tylko u akwarystów)

4) małe FAQ:

Dlaczego się zużywa?

Bo wypalają się żarniki i luminofor.

Kiedy szybciej się zużywają?

Kiedy częściej zachodzi proces włącz/wyłącz.

Kiedy łatwiej startują?

Kiedy rura jest ciepła (łatwa jonizacja).

Dlaczego mrugają?

Bo prąd w sieci jest zmienny, tak naprawdę to zapałają się i gasną (ale nie w sensie włącz/wyłącz) 100 razy na sekundę. Elektroniczne sterowniki podnoszą tę wartość do 30000 (zwiększając wydajność i żywotność świetlówki). Ta informacje mogą wykorzystać wlasciciele akwariów holenderskich (podobno rośliny lubią światło ciągłe)



Łączenie w szereg:

STATECZNIK ma mieć moc równą sumie mocy świetlówek (najlepiej gdy są to takie same "rury" - fajne określenie) każda świetlówka ma swój STARTER

Dlaczego stateczniki elektroniczne są lepsze?

Bo zapalają świetlówkę od razu (nie grzejąc żarników - a generując napięcie 15000V i powodując zapłon), bo nie mrugają (w sensie efektu postrzeganego przez ludzkie oko) Bo nie maja strat energii jak w standardowym dławiku. Bo można regulować jasność świecenia lampy (poprzez zmianę napięcia na żarnikach po starcie) Bo zwiększają żywotność świetlówki (patrz wyżej).

Dlaczego elektroniczne stateczniki są gorsze?

Dlatego ze trzeba bulić jak za zboże i na browar już nie starcza :)

Do początku



From: RZGW Wroclaw <rzgwwroc@infonet.wroc.pl>
Subject: Re: Automatyka


Od ponad poltora roku uzywam PC_ta (stare AT kupione na gieldzie za 1.2 mln starych zl) do sterowania swiatlami w akwariach dziala doskonale, wykorzystalem port drukarki oraz urzadzenie sterujace wlasnej konstrukcji (cztery przekazniki+ pare elementsw). Napisalem prosty programik (w PASCAL_u) ktsry steruje przekaznikami,wlacza wylacza o dowolnej godzinie. PC_et posiada jedna stacje dyskietek w ktsrej na stale siedzi dyskietka z DOS_em +program sterujacy, dysk twardy wylaczylem ze wzgledu na zbyt duzy pobsr energii, zmniejszylem tez napiecie zasilajace wentylator z 12V do 5V obecnie PC_et pobiera ok. 13W i chodzi bardzo cicho. Jedyny proble to to ze PC't jest duzy. Co do Atari (mam ten komputrek) to bez stacji dysksw nie ma co zaczynac poza tym grzeje sie gdy pracuje kilka dni.

A czy nie wystarczy procesorek jednoukladowy np. '51, mam cos podobnego na warsztacie wlasnie na AT89C52 - komunikacja z PC przez laczania poprostu znow przez RS'a, jest tez mozliwosc dobudowania termoregulatora. Pozatym po lekturze listy planuje poszerzyc urzadzonko o rejstrator temperatury (PH - chyba nie wchodzi w gre ze wzgledu na niedostepnosc odpowiednich czujników ?) i w ukladzik wlaczajacy swiatlo stopniowo. Mysle ze wszystko zmiesci sie w graniacach 100 ÷ 150 zl. A samo wlaczanie swiatla to kwota rzedu 50 zl.

Do początku



From: Janusz Koperski <koperski@us.edu.pl>
Subject: Re: Automatyka


Tez stosowalem ale uklad byl za czuly i w czasie nocnej burzy z piorunami robil takie jaja. No i wlaczal mi swiatlo w lecie o trzeciej rano :( a gasil o 22 . Lepszy jest zwykly timer.

Do początku



From: "Piotr Piesik" <piesik@pdi.net>
Subject: Re: Automatyka


Kwestia regulacji. Ja mialem odwrotny problem - za wczesnie gasil w pochmurne zimowe dni. Ale to mozna wyregulowac. Tamto byl moj amatorski uklad oparty na fotorezystorze, z czesci kupionych w sklepie kilkanascie lat temu. Teraz powinny byc lepsze mozliwosci. Timer jest fajny, ale pamietaj ze organizmy z niektorych szerokosci geograficznych nie sa przyzwyczajone do stalej dlugosci dnia. Zaawansowany timer jaki prawdopodobnie sobie zrobie na komputerze (o ile nie dostane nic gotowego) powinien uwzgledniac pory roku a najlepiej zmieniac natezenie swiatla (niestety trudne do wykonania z niektorymi lampami, ale przy mieszanym oswietleniu zarowkowo-jarzeniowym jest spore pole do popisu). BTW dawno temu widzialem w handlu karte przekaznikowa do PC. Z takim czyms mozna sie pobawic, robiac bardzo zaawansowane programy symulujace rozne pory roku na roznych szerokosciach geograficznych. Kiedys nie zwracalem na to uwagi, ale teraz postaram sie tak zalozyc akwarium, zeby zachowac maksymalna zgodnosc warunkow z naturalnymi, przynajmniej co do gatunkow i warunkow oswietlenia i temperatury (ktora notabene tez nie powinna byc idealnia stala, na szczescie termostaty maja histereze co w sumie jest ich koniecznoscia a nie zamierzona cecha). Ale zmiana temperatury w zaleznosci od pory dnia i roku to ciekawe wyzwanie o ile uda mi sie znalezc czujnik temperatury podlaczalny do PC za rozsadna cene i dajacy sie programowac.

Reasumujac, interesuje mnie:
1) Programowalna zmiana oswietlenia z uwzglednieniem pory dnia i roku, z lagodnym przejsciem pomiedzy dniem a noca.
2) j.w. dla temperatury (tu problem lagodnego przejscia rozwiazuje sie sam bo grzalka dosc dlugo podgrzewa wieksza ilosc wody)
3) Dodatkowo, na czas dluzszych wyjazdow, automatyczny karmnik. Gdyby to wszystko wspolpracowalo z PC, moglbym zdalnie przez GSM sprawdzic stan akwarium i nie denerwowac sie, ze np. nawalil termostat i ryby sie ugotuja.

BTW wazna jest tez prosta i oczywista rzecz: dobrac grzalke tak, zeby nie byla w stanie w krotkim czasie zbyt mocno podgrzac zbiornika (niestety mialem juz kiedys awarie termostatu). Ale takie rzeczy jak obliczanie mocy grzalki to podejrzewam ze kazdy stosuje :-)))

Do początku



From: "Tomasz Muliński" <tommy@fiskus.islub.lublin.pl>
Subject: Re: Automatyka


Ja osobiscie od kilku lat uzywan, komputerka opartego na Z80 sknstruowany jest przez faceta z Raszyna, wsadzony w obudowe duzego kaklulatora. Ma on mozliwosc sterowania 5-cioma uzadzeniami, ale po nie wielkim przeprogramowaniu jednej komorki mozna sterowac 8-mioma, choc maximum wynosi 24 urzadenia. Standartowo istnieje mozliwosc wlaczania urzaden o okreslonej godzinie, ale znajac asemblera mozna pokusic sie o podlaczenie termostatu i innych urzadzen pomiarowych. Komputerek moze rowniez wspolpracowac z PC-tem, lecz normalnie w firmowym EPROM-ie nie ma procedury do transmisji danych. Na co dzien dziala rowniez jako zegarek z pozytywka. Mam tez schemat urzadzenia do zalaczania 8 urzadzen z pomoca portu rownoleglego , natomiast oba szeregowce mozna by wykorzystac np do pomiarow. Zastanawialem sie w jaki sposob zrobic automatyczne wlaczanie swiatla w godzinach np 6-21 po prostu w obwod miedzy swietlowki a gniazdko zalaczane przez komputer nalezy wsadzic uklad do pomiaru swiatla dziennego, ktory w przypadku zbyt slabego slonca (lub jego braku w zimie) sterowalby wylaczaniem swiatla w tych godzinach. W swoim czasie tego komputerka na Z 80 uzywalem jako termostat ale w koncu kupilem osobne urzadzenie.

Do początku



From: "Piotr Piesik" <piesik@pdi.net>
Subject: Re: Automatyka


Istotnie, rozmawiamy o rybach ziemskich a nie ksiezycowych a wiec nalezy brac pod uwage niezerowy okres czasu, kiedy powoli robi sie widno oraz rowniez niezerowy okres, kiedy sie sciemnia. Do tego celu jednak nie potrzeba 10 zrodel swiatla włączanych po kolei, wystarczy zarowka (nie swietlowka) rozjasniana od zera do max w ciagu powiedzmy niecalej godziny, po czym wlaczana jest swietlowka lub ew. w pewnym odstepie 2 swietlowki. Czas rozjasniania i pozniej sciemniania zarowki wg mnie nie musi byc programowany.

Reasumujac: wg mnie urzadzenie powinno miec 1 wyjscie na zarowke, gdzie za pomoca triaka lub tyrystora bedzie stowniowo wlaczac i stopniowo wylaczac odbiornik w ciagu ok. 1 godziny, i 2 wyjscia na swietlowki uruchamiane w odstepie 10-15 minut po pelnym zalaczeniu zarowki oraz gaszone odpowiednio przed rozpoczeciem sciemniania zarowki. Oczywiscie do wyjscia mozna podlaczyc rownolegle wiecej niz jedna zarowke czy swietlowke, to dla tych ktorzy maja ich 10 czy iles :-) Wtedy beda zalaczane grupami.

Cykl dzienny wyglada tak:
t1 - godzina startu (programowalna)
t2 - godzina zakonczenia (programowalna) czasy podane w minutach
t1 - rozpoczecie rozjasniania zarowki
t1+50 - zakonczenie rozjasniania zarowki
t1+60 - wlaczenie pierwszej swietlowki
t1+70 - wlaczenie drugiej swietlowki
t2 - wylaczenie drugej swietlowki
t2+10 - wylaczenie pierwszej swietlowki
t2+20 - rozpoczecie sciemniania zarowki
t2+70 - zakonczenie sciemniania zarowki

Jak widac, wystarczy podac codziennie 2 wartosci a osiagany efekt jest bardzo zblizony do warunkow naturalnych.

Termometr byłby wskazany z dokładnością do 0,5st. i wyświetlacz jednak będzie niezbędny.

Popieram.

Do początku



From: "Krzycho" <kbhome1@op.onet.pl>
Subject: Re: lampy HQI


IMHO o ile te 10000K dla roslin jest dobre(choc te HQI akwarystyczne maja prawdopodobnie okolo 20000K i stad ta roznica w cenie), to te 5300K to raczej dla roslin zaden rarytas,

niestety nie do konca masz racje, 5300K to temp. barwowa swiatla w pochmurny dzien i wydaje sie byc dosc odpowiednia do hodowli roslin w akwarium, 10000K to swiatlo prawie idealnie biale z lekka domieszka niebieskiego (takie swiatlo jest w akwarium u znajomego i rosliny rosna wspaniale) a dla porownania swiatlo Grolux Sylvanii to 8500K , przewaga HQI tkwi w intensywnosci oswietlenia dochodzacej do 22000 lumenow czego nie uzyskasz w swietlowkach ktore oferuja zazwyczaj ok 2000-3000 lumenow

dodajac do tego, ze jest to zrodlo punktowe i pobiera np. 250W to w zasadzie odpada.

nie zgadzam sie, HQI jest lampa wiszaca na wysokosci min. 30 cm na lustrem wody i z tej wysokosci przy odpowiednim kloszu oswietla wspaniale 1mb zbiornika a jesli nawet zostana po bokach niewielkie strefy cienia to chyba lepiej, ryby potrzebuja takich stref.

W tym przypadku swietlowki na cala dlugosc baniaka o barwie siwiatla 10000-18000K beda

10000K sa juz do kupienia u nas ale wszystko co powyzej to typowe oswietlenie rafowe i widzialem takie swietlowki jedynie w USA

znacznie lepsze a nieporownywalnie bardziej ekonomczne.

trzeba by to policzyc, np. HQI 75W daje swiatlo wystarczajace do oswietlenie zbiornika 1m dlugosci z ntensywnoscia np 18000 lumenow a trwalosc palnika wynosi 8000 godz. do momentu gdy natezenie spada do 80% , przyjmijmy koszt jak na poczatku watku czyli 250 zl za lampe dwie swietlowki 30W (bo 40W nie zmieszcza sie nad zbiornikiem 1m) dadza odpowiednio 5600 lumenow a wymiana po 2000 godz., koszt ok 60-70 zl za swietlowki + co najminiej 70 zl za oprawy robione samemu

Mowie, o akwariach roslinnych slodkowodnych, bo w morskich rafowych z tego co wiem najlepsze sa HQI ale raczej nie o takiej barwie swiatla i zapewne specjalnym widmie o ile sie nie myle.

dokladnie stosuje sie 5600K lub 10000K sporadycznie niektorzy stosuja 20000Ki to jest wlasnie widmo, roznica polega raczej na mocy od 150W w gore

Do początku



From: "mafiozo" <REMOVETHISmafiozo@it.pl>
Subject: Re: lampy HQI


Pewien jestes, ze zarnik 75W daje 18000 lumenow? Mafiozo z tego co pisal dowiedzial sie, ze jest to 55-60 lumenow/W

kolejne dane na temat HQI tym razem od Sylvanii - nie szukalem zbyt dokladnie, nie musza byc reprezentatywne, poza tym sa troche niezrozumiale (przynajmniej dla mnie - co to znaczy "Corr Color Temp: 4200K"?)

Performance Parameters
Watts: 150
Description: HQI? Double Ended Compact Metal Halide Lamp
Bulb: T-7 1/2
Base: RSC
ANSI No: M81
Case Size: 12
Ave Hours Life: 10000
Approx Lumens Initial: 11250
Approx Lumens Mean: 9500
Color Rend Index: 85
Corr Color Temp: 4200K

Do początku



From: "mafiozo" <REMOVETHISmafiozo@it.pl>
Subject: Re: HQI


Napisz cos wiecej o tych lampach, a mianowicie:
1) Jakie sa orientacyjne wymiary i wyglad oprawy?


oprawa 30x40x15cm do tego obrotowy uchwyt do zawieszania. zarowka w metalowym odblysniku nierownomiernym tzn rozpraszajacym swiatlo o rozmiarach 18x18 cm (rozmiar szyby przedniej).

2) Ile to wazy?

ok. 4-5 kg
3) Jak oceniasz estetyke i solidnosc wykonania?

jesli nie przeszkadza Ci ksztalt, niesatety dosc duzy i masywny, to wykonanie jest bardzo porzadne, przemyslanie i staranne. Calosc wodoszczelna - uszczelki silikonowe, lakierowana na bialo w procesie prod., wszystkie zewnetrzne elementy zaokraglone, zadnych ostrych kantow, sruby osloniete zaslepkami albo kapturkami. Wewnatrz wyjatkowy porzadek. Wszystko systematycznie umieszczone, oznakowane, tabliczki znamionowe, kable poprowadzone w eleganckich wiazkach, calosc porzadnie poprzykrecana do obudowy. wszystkie polaczenia na kostkach albo lutowane. Wiekszosc podzespolow polskiej produkcji.

4) Jak masz to zamocowane ( z tego co wiem lampy HQI strasznie sie grzeja - napisz jak bardzo - i musza byc w pewnej odleglosci od lustra wody)?

Faktycznie, grzeje sie dosc mocno, ale duza obudowa odbiera wiekszosc ciepla, wiec nie ma jakiegos przegrzania ze parzy. Moje akwarium stoi w kacie i ma ksztalt kwadratu ze scietym "przednim" rogiem. Lampa jest zawieszona nad zbiornikiem na wys ok. 10-15 cm od maksymalnego poziomu lustra wody na katowniku przymocowanym do scian
-------------||-----
| /
| XXX
| XXX
| /
=
|

Dodatkowo ze wzgledu na przegrzewanie sie wody w czasie upalow chce uzyc stelazu lampy do zainstalowania nad zbiornikiem 1-2 wentylatorow - podobno pozwala to obnizyc temperature w zbiorniku nawet o 3-4 stopnie.

5) Czy miedzy lustrem wody a lampa masz szyby nakrywkowe, czy tez jest to akwarium otwarte?

obecnie jest otwarte, ale planuje dorobic zamkniecie na bazie tego katownika na ktorym wisi lampa. Miedzy lampa i woda nie planuje zadnych szyb - wystarcza oryginalna szybka oslaniajaca zarowke

6) Jak duze akwarium tym oswietlasz - chodzi o wymiary, bo to w koncu punktowe zrodlo swiatla, czy po bokach masz strefy cienia, czy tez swiatlo z lampy obejmuje calosc toni wodnej?

80x80x55h z tym ze mam sciety ten rog - wychodzi 350l do tego na przedniej krawedzi wisza swietlowki Hagena PowerGlo 2x15W, SunGlo 1x15W i Philips AquaRelle 1x18W glownie dla poprawienia charakterystyki swiatla i kolorow ryb - oswietlenie od przodu. Lampa gorna swieci 6h/dobe zwykle kiedy mie nie ma w domu - ma na celu zapewnienie roslinom odpowiedniej ilosci swiatla. Ta oprawa ma mniej wiecej 90 stopni kat swiecenia i daje kwadratowy obszar oswietlenia, wiec nie jest do konca punktowa. Zapewnia oswietlenie w srodku toni i na calej powiezchni dna - najwyzsze partie roslin nawet jak wyjda ze stozka swiatla HQI sa na tyle plytko ze wystacza im swiatlo od swietlowek (w sumie 63W przez 12h/dobe) Przy zalozeniu ze HQI jest 2x bardziej wydajne niz swietlowka (czyli 150W HQI = 300W swietlowek) nad woda wisi 300W + 63W=363W wiec ok. 1W/1l czyli minimum przyzwoitosci jesli hoduje sie roslinki...

7) Czy oprawa jest tak wykonana, ze swiatlo lampy nie razi w oczy przy ogladaniu akwarium?

Nie, bo swieci wylacznie w dol. Swietnie wygladaja refleksy na suficie od powiezchni wody - jak na basenie!!!

8) Pytanie do wszystkich - czy lampy HQI sa obojetne dla zdrowia - czy nie generuja pol elektromagnetycznych o duzej czestotliwosci lub duzym natezeniu, czy w ich widmie nie ma promieni UV (i jezeli tak, to czy w oprawie jest jakis filtr UV)?

Owszem, generuja pola o dosc duzej czestotliwosci - kilka - kilkadziesiat kilohertzow, ale o bardzo niskim natezeniu... mysle ze jest to podobnie szkodliwe jak obecnosc w pomieszczeniu telewizora lub monitora, z tym, ze lampa swieci glownie pod moja nieobecnosc, a telewizor przeciwnie...Owszem emituja UV, ale szyba zaslaniajaca zarnik je odcina w zakresie szkodliwym dla wzroku. A rybkom to szkodzi jeszcze mniej, bo woda doskonale filtruje UV

9)I jeszcze jedno pytanie do wszystkich - jak w ogole dziala taka lampa - mam na mysli podstawy fizyczne dzialania?

Swieci wyladowanie elektryczne w atmosferze halogenkow metali ziem zadkich o wysokim cisnienu, czyli generowany jest luk elektryczny (iskra) ktora nie dosc ze swieci jak cholera to jeszcze pobudza do swiecenia zamkniete w bance gazy. W duzym uproszczeniu mozna przyjac, ze jest to skrzyzowanie lampu "przeciwlotniczej" - lukowej z czasow WW2 ze swietlkowka, tyle ze gaz jest pod wysokim cisnieniem, a nie jak w neonowce niskim (podcisnienie)

10) Za podeslanie namiarow do producenta bylbym bardzo wdzieczny.

Firma Natrium ul. Wolczynska, Warszawa, dokladny adres w kazdej ksiazce telefonicznej. Mam bezposredni telefon do faceta ktory mi to zalatwil, ale najpierw sie go musze zapytac czy moge go podac na grupie...

Przepraszam za tyle pytan, ale po wizycie na targach w Gdyni i potem w oceanarium zachorowalem na akwarium morskie i stad to zainteresowanie lampami HQI, tym bardziej ze cena jest bardzo zachecajaca.

Do początku



From: "Pawel Garski" <garski@friko.onet.pl>
Subject: Stateczniki elektroniczne wielkiej czestotliwosci do swietlowek


Kiedys przeczytalem na liscie o w.w. statecznikach i postanowilem sobie taki kupic. Jak sie okazalo nie jest to wcale takie proste. Jak dobrze pojdzie w tym tygodniu uda mi sie jeden zdobyc. Jezeli jest ktos zainteresowany to podam wiecej szczegolow. Narazie kilka informacji z katalogu Philipsa. Moze sie komus przyda.
Zalety:
-natychmiastowy, bezmigotliwy zaplon.
-bezmigotliwa praca lamp fluorescencyjnych
-mozliwosc latwego sciemniania strumienia swietlnego (HF-Regulator)
-staly strumien swiatla przy wahaniach napiecia zasilania
-absolutnie ciche
-automatyczny wylacznik zuzytej swietlowki
-okablowanie ograniczone do minimum
-miniaturyzacja (zintegrowany dlawik, zaplonnik i kondensator).

Dzieki pracy na wielkiej czestotliwosci pobor mocy przez stateczniki elektroniczne jest mniejszy o 20 - 25% w porownaniu do statecznikow elektromagnetycznych. Nie wystepuje tez potrzeba korekcji wspolczynnika mocy oraz zmniejszone jest o 30% wydzielanie ciepla. Sposob pracy statecznikow elektronicznych pozwala na wydluzenie trwalosci swietlowek nawet o 50%. Stateczniki Philipsa sa dostepne w 3 wersjach (najdrozsza z mozliwoscia sciemniania).
Wydaje mi sie ze najwazniejsze zalety to mniejsze wydzielanie ciepla, wieksza trwalosc swietlowek i mozliwosc sciemniania. Do statecznika mozna podlaczyc czujnik swiatla ktory bedzie automatycznie sciemnial swietlowke gdy np. slonce jasno swieci. Mozna oczywiscie sciemniac za pomoca potencjometru. W tygodniu bede wiedzial cos wiecej o statecznikach innych firm i cenach. Jezeli Was to interesuje to moge napisac.

Do początku



From: "Pawel Garski" <garski@friko.onet.pl>
Subject: Re: startery elektroniczne do swietlowek


... jest kilku polskich producentow w/w osprzetu, ceny w zaleznosci od mocy zaczynaja sie juz od 40pln. Podam wiecej szczegolow, gdy zdobede dokladne namiary tych firm (Warszawa, Szczecin - tyle juz wiem)

Moze bede mial niedlugo statecznik 2x18 Luximy (okolo 80 zl). Na razie poadaje pare linkow, moze sie komus przyda :
http://www.dialcom.com.pl/luxima/ - Luxima (stateczniki el. 4 rodzaje)
http://ikp.atm.com.pl/~vox/STEL.html - stateczniki elektr. (STEL)
stateczniki (Philips)

Swietlowki:
Aquarelle (Philips)
http://www.rchagen.com/pis/toc005.htm - Hagen
http://www.arcadia-uk.com
http://www.polbox.com/n/natrium/katalog2.htm - HQI (Jak dzialaja lampy metalohalogenkowe)

Dla zainteresowanych:
http://ikp.atm.com.pl/~vox/STEL.html

Adres znalazlem przypadkiem, nie sadzilem ze znajde polska strone o tej tematyce.Pewnie czesc linkow jest znana ale na wszelki wypadek podalem. Jezeli ktos ma jeszcze jakie informacje (linki) o statecznikach to prosze wysylac.

Do początku



From:"Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Elektorniczne stateczniki itp. (bylo: Jakie oswietlenie)


Tez sie zaraz biore do czytania! Ale czy to znaczy, ze tak naprawde uklad pobiera 180 W (2x40+100)?!

Ja zrozumialem, ze wlasnie calosc razem z jarzeniowkami tyle bierze.


Odwiedzilem dzis "dilera" za przeproszeniem Osram-a, Tompy i Philipsa (Tonid wiesz gdzie) i jest tak, ze faktycznie sa stateczniki elektroniczne z regulacja natezenia swiecenia sie swietlowki (mozna wykorzystac do powolnego sciemniania przy gazeniu zeby nei stresowac ryb) Kosztuje to niestety ponad 200 zl dla jednej swietlowki 18W do tego odpowiedni starter 40zl. Neestety nie zapytalem sie ile kosztuje takie cudo bez regulacji, bo zapewne duuuuzo taniej a u mnie w sumie po zgaszeniu stresuja sie tylko neonki wiec moglbym sobiue darowac efekt zmierzchu :) Jesli bedzie kosztowalo ponizej 100 zl za komplet to chyba nie jest zle. Faktycznie przy zastosowaniu takiego cuda swietlowka "blyska" 400 razy na sekunde a nie 50 wiec przez to swieci rowno i jasniej. czestotliwosc 50Hz wg. niektorych oddzialywuje niekorzystnie na rosliny no i jest mniejsza wydajnosc swietlna (ciekawe czy jest do duza roznica)

Do początku



From: mafiozo <REMOVETHIS_mafiozo@it.pl>
Subject: elektroniczne startery VOX


Mialem okazje zakupic sztuk 9 do firmy, gdzie akurat wymienialismy oswietlenie oto wrazenia: wybralismy model zasilajacy 4 swietlowki 18W (z jednej "kostki", cena 113pln) - po podlaczeniu w oprawach ze swielowkami Philips 950 18W okazalo sie ze 3 z posiadanych opraw nie zapalaja sie lub gasna lub maja inne humory. Pozostale pracowaly poprawnie. Oczywiscie krotka pilka - telefon do producenta i co sie okazalo - VOX stwierdzil ze gdybym mial swietlowki Osrama to by wszystko bylo OK. Zamorowalo i mnie i mojedo elektryka i faceta z ktorym konsultowalem temat (specjalista od oswietlenia). Okazalo sie, ze urzadzenia sa tak czule na jakies wewnetrzne impedancje swietlowki, ze z jednymi dzialaja lepiej z innymi gorzej. Oczywiescie jest to blad konstrukcyjny/produkcyjny i wadliwe startery zostaly wymienione na nowe. Teraz problem jest tylo/az z jednym, ktory nie zawsze sie zapala... Ogolnie - niekoniecznie polecam. Philips jest drozszy o ok. 30pln, a mysle, ze problem by nie zaistnial. W eksploatacji sprawdza sie to co pisza - swietlowki zapalaja sie bezdzwiecznie, natychmiast i swieca bardzo rownomiernie.

Do początku



From: "EDA" <placek@box43.gnet.pl>
Subject: Re: elektroniczne startery VOX


Posiadam VOX-a, ale konfiguracje 1 swietlowka Philps i 1 Hagena i jest OK. Testowalem 2 x Philips i tez bylo OK. Cos mi sie wydaje, ze zakupiles bubel.

Do początku



From: Wojciech Zimkowski <zik@frog.sycomex.net>
Subject: Re: gdzie i za ile mozna kupic


elektroniczne startery do swietlowek (moze sprzedaz wysylkowa ???) w moim rodzinnym Koszalinie, niestety w trzech sklepach niby "markowych" robia WIEEEEELKIE OCZY na moje pytanie. W hurtowniach natomiast nie chca gadac, po mojej informacji ze potrzebuje dwie sztuki QTEC 2 X 36/230 Podobno w polsce tego ~CUDU~ niema w magazynach a po sciagnieciu z zagranicy koszt takiego urzadzonka np. QUICKTRNIKA ECONOMIC "Osramu" ma wynosic ~ 200 zl moze gdzis w kraju mozna kupic " TEN CUD TECHNIKI " bez wiekszych problemow i za rozsadna cene

Spróbuj http://ikp.atm.com.pl/~vox/STEL.html. Ja do nich dzwoniłem, mogą wysłać za zaliczeniem pocztowym. Do 2 18W kosztuje ~66 netto do 4 18W ~103 netto, chyba do przyjęcia. Do Warszawiaków, może byście się tam przeszli i pomacali czy to warte kupna?

Do początku



From: Janusz Koperski <koperski@us.edu.pl>
Subject: Re: Jakie oswietlenie???


Czy 2 swietlowki 18W Philipsa AquaRelle wystarcza na akwarium 120l , 38cm wysokosclustra wody.

Tak.Przy takiej wysokosci akwarium 35-40 W powinno wystarczyc. Oczywiscie moze byc wiecej :) .
Janusz

Do początku



From: Marcin Nowakowski <reebok@polbox.com>
Subject: Re: Oswietlenie.


Planuje zbiornik 130*50*50cm, zamierzam hodowac tam paletki. Czy oswietlenie 2*40W bedzie wystarczajace, czy tez lepsze bedzie 3*40W, a może jeszcze wiecej?

Jak paletki, to pewnie i rosliny (duzo, duzo roslin, chyba, ze to zbiornik typowo hodowlany, ale raczej nie?). Nie istotna jest ilosc swiatla (choc oczywiscie takze), lecz jego jakosc. 3x40W powinno wystarczyc. Polecam Ci swietlowki HAGEN'a. W taki zestawieniu powinno byc (w kolejnosci o przodu akwarium) SUN-Glo, FLORA-Glo, SUN-Glo. SUN-Glo, ma swiatlo takie jak nasze kochane? sloneczko, a FLORA-Glo, to typowa swiatlo dla roslin. Przy takim swiatelku rybki beda sie ladnie prezetowaly.

Do początku



From: "Marek Oberman" <pesk@pesk.org.pl>
Subject: Re: Pomocy w sprawie roslin!

Harpie napisał(a)
Posiadam akwarium ok. 130 litrów i od dawna mam problem z roślinami. Kolejne rosliny wegetuja przez pare miesiecy i obumierają. Nawozy nie pomagaja, oswietlenie - swietlówka SUN-GLO (jakoś tak).

Czy dobrze zrozumialem, ze w tych 130l masz tylko jedna swietlowke? Jesli tak to nie dziwne, ze rosliny Ci nie chca rosnac. Jesli jest to akwarium o standardowych wymiarach czyli ok. 80x40x40 to dla zapewnienienia zielsku dobrych warunkow powinienes oswietlac ten zbiornik 4 swietlowkami po 20W ogolnie nie mniej niz 80W swiatla w sumie. Co do rodzaju swiatla to radzilbym 2x swietlowki Power-Glo (Sun-Glo jest dobre jako uzupelnienie spektrum). Ogolnie 2x Power Glo 1x Sun Glo i 1x Sylvania Gro Lux, albo zamiast Sun Glo to 2x Sylvanie. Power glo na tyl, Sylvanie na przod bo ladnie wybarwiaja ryby. Dodatkowo, wazne jest podloze. Obecnie jest w sprzedazy zwirek o nazwie Aqua Lit mozna to zmieszac z drobnym normalnym zwirkiem. Warstwa zwiru powinna byc okolo 5-7 cm na przedzie okolo 3. Wtedy powinno byc ok. Ja mam takie warunki co prawda w nizszym akwarium choc dlugim 120cm i nie nadazam z przycinaniem roslin m.in kabomby, ktora jak mowia co poniektorzy jest dosc wymagajaca. Nie stosuje jak narazie zadnych nawozow ani CO2 i autentycznie przyrosty dzienne mam takie, ze sam sie dziwie (ciesze w zasadzie ;) bo kiedys jak mialem akwarium (ale nie mialem obecnej wiedzy ;) to rosliny wymienialem na nowe systematycznie razem z woda ;) Z moich obserwacji moc, rodzaj swiatla i podloze sa cholernie wazne. Potem jest woda a tej nie mam najlepszej TwO 14, TwW 7 czyli dosc twarda a mimo to rosliny szaleja.

From: "Marek Oberman" <pesk@pesk.org.pl>
Subject: Re: Rosliny itp.


Mam odwieczny problem z roslinami. Nie chca mi rosnac tak jak bym chcial. Woda ma pH 7,1 , TwO 7,5N , NO2<0,1 , temp 26C. Oswietlam swietlowkami Philipsa AquaReele 2x18W, wysokosc slupa wody to 41 cm. Posiadam filtr

No to masz za slabe oswietlenie, ja mam slup wody 30 cm i oswietlam to z tylu rzadek 2 x 20W Power Glo Hagena swietlowki o zwiekszonej wydajnosci swietlnej stosowane rowniez do akwariow morskich. Z przodu rzadek 2 x 18W Slvania Gro-Lux. Oba rodzaje swietlowek przeznaczone dla roslin, z tym ze sylvania dodatkowo ladnie wybarwia ryby. Nie stosuje zadnych nawozow jak narazie ani CO2, a nie nadazam z przycinaniem kabomby podobnie jak z innymi roslinami np. agamma triflorum. Jednak przy silnym oswietleniu trzeba co tydzien i nie rzadziej podmieniac 1/5 - 1/4 wody, zeby nie dopuscic do nadmiernego stezenia azotanow, bo wdadza sie glony. Jesli sie bedzie tego przestrzegac rosliny musza rosnac i koniec, tym bardziej, ze wode masz extra prznajmniej w stosunku do mojej TwO - 14 TwW - 6 Polecam tez na podloze taki specjalny zwirek Aqua Lit, mozna toto mieszac ze zwyklym zwirkiem, korzenie w nim szaleja ;)

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Jakie świetlówki?


Mam problem z wyborem świetlówek. Każdy z kim się konsultowałem mówi co innego. Wybrałem zestawienie Sylvanii - Aquastar + Gro-lux - wydaje się najlepsze. Natomiast w sklepach dośc trudno spotkać Gro-luxa (nawet u Latosa brak), a poza tym niektórzy stawiają na świetlówki Hagena - Power-Glo itp, inni natomiast źle wypowiadają się na temat powyższych. W tym momencie

Gosc, ktory ma m.in. 2 piekne, olbrzymie akwaria pelne roslin i hoduje je z powodzeniem od 10+ lat, mowil, ze od okolo 2 lat przeszedl na Power-Glo zmieszane z Sylvania Gro-lux i rosliny rosna przepieknie. (ma 10 swietlowek 40W w 600l) Ja zastosowalem takie samo zestawienie czyli dwie swietlowki PowerGlo i dwie Sylvania GroLux (razem ok. 80W bo rury maja po 20W i 18W) w akwarium 30cm wysokim i 120 dlugim, i moge jedynie potwierdzic, ze od chwili zalozoenia do teraz (ok.2,5miesiaca) rosliny szaleja. Kabomba w ciagu tygodnia przyrasta prawie 2x podobnie synnema triflorum, amazonki i inne podobne dostaja po 2-3 mlode liscie na tydzien, poltora. Oczywiscie przypomne, ze przy mocnym oswietleniu w wodzie nie moze znajdowac sie zbyt wiele azotanow wg. tetry max. 12.5ml/l czyli w zaleznosci od obsady, trzeba sobie dobrac indywidualnie, badajac wode, czas co jaki bedzie ona podmieniana. Inaczej zaczna sie rozwijac nadmiernie glony, rowniez na roslinach. Dodam, ze rosliny kupowalem na gieldzie w Lodzi, wiec jest to na 90% zielsko paludaryjne. Straszono mnie ;) lekko, ze mi szybko padnie i bedzie musialo odchorowac. Kupilem wiec pol samochodu roslin ;), zeby czesc wsadzic tez do dodatkowego zbiornika i tam czekac az odchoruja i moze czesc sie przyjmie. Docelowe akwarium obsadzilem tez w pelni roslinami i czekalem az przestana byc takie piekne i zgnija. Nie doczekalem sie....

KAZDA roslina jaka wsadzilem do docelowego akwarium przyjela sie wspaniale, do dzis np. amazonki maja swiezozielone stare liscie ktore byly w momencie zakupu i kupe nowych, razem okolo 17 krzaczkow. Podobnie, kepy kabomby a ponoc to trudna roslina... O synnemie juz wspominalem. Jakby ktos nie wierzyl to Tonid widzial to wszystko przed wczoraj wiec moze potwierdzic. Dlatego bede forsowal teze, ze KAZDA roslina sie przyjmie jesli bedzie miala odpowiednio duzo swiatla o odpowiednim spektrum i nie zarosnie glonem. Ja nie stosuje zadnych nawozow ani jak dotad CO2 i tak jak mowie, zielen kipi. I nie jest tez prawda, ze przy mocnym oswietleniu zaraz wszystko zarosnie glonem. U mnie nic nie zarasta szyby czyszcze raz na 2 tygodnie, rosliny mam wolne od glonu. Wszystko zalatwia maly poziom zwiazkow azotowych i byc moze troche kosiarki :). Polecam takze mieszac zwykly zwirek pol na pol ze zwirkiem Aqualit f-my Hobby, albo nawet z jego przewaga, korzenie go kochaja ;))

From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Najmniejsze świetlówki


Szanowne Panie i Panowie ;) (tak na marginesie - czy są u nas panie?) Czy wiecie jakie są najmniejsze wymiary świetlówek do akwarium (chodzi o takie dla roślinek - z różowawym światłem). Nie chcę nakrywać (przynajmniej w całości) mojego nowego błotno-holenderskiego akwarium. Roślinki będą wyrastać ponad zbiornik (I hope so). Chcę więc zainstalować oświetlenie w następujący sposób:
__== - lampa
/
/
! !
! !
!______________!

A co myślicie o takim reflekrorze, jakim oświetlane są nieraz szyldy sklepowe. Nie za dużo światła?

W pierwszej czesci postu pytasz sie o najmniejsze swietlowki, ktrore sie nie nadaja do oswietlania roslinnych akwariow ze wzgledu na 4,8,15W mocy czyli duuuuuuzo za malo. Podam jednak, ze swietlowki 4W maja dlugosc ok 10cm 8W okolo 15cm a 15W okolo 35cm. W drugim sie pytasz o halogeny 500W bo mniej wiecej takimi sa oswietlane szyldy. Odpowiedz sobie zatem sam :)

Oczywiscie, ze jesli masz mozliwosc zamontowania np. 2 halogenow po 150W na pewnej wysokosci, tak zeby kat padania obejmowal po polowie akwarium na kazdy reflektor to walnij halogeny. Sa estetyczne,maja szklo ochronne, ale sa dosc drogie w uzytkowaniu. Jednak nad akwariami otwartymi, nie widzialem do tej pory swietlowek, przewaznie byly to lampy HQI (drogie) albho wlasnie halogeny. Oczywiscie jesli baniak jest niewielki i niewysoki np. 60 dlugi i 30 wysoki, to powinien wystarczyc 1 halogen 150W umieszczony tak aby "omiatal" swiatlem cala powierzchnie dna, ale nic poza tym, bo szkoda marnowac swiatlo na oswietlanie blatu obok :)

Mozesz takze zamontowac jakas wiszaca, estetyczna obudowe na swietlowki (sa bardzo ladne Philipsa), ale wtedy trzeba by bylo dac ich nie mniej niz 4 x 20W i o dlugosci 60cm na kazde 60 cm dlugosci baniaka. Dochodzi tu bowiem przepuszczalnosc klosza oprawy i odleglosc od lustra wody, oraz wieksze odbicia od powierzchni.

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Jakie świetlówki?


Zblizaja sie moje urodzinki, moje akwarium oswietlane jest dosc prymitywnie. moj baniok to 160l - 100cm x chyba 40cm. nie planuje zadnych szczegolnie wymagajacych roslin. jesli to mozliwe, to prosze o typ, ewentualnie o firme i cene. dzieki z gory.

Zadnych szczegolnie wymagajacych, czyli jakie planujesz? Jesli naprawde wiesz jakie rosliny sa malo wymagajace to mysle, ze do takich powinno starczyc 4 swietlowki po 18W(20W). Polecam pomieszczac 2x Gro Lux firmy Sylvania i 2x Power Glo firmy Hagen. albo 2 swietlowki po 36W Jedna Power Glo druga Gro Lux. Koszt: Sylvania Gro Lux 18W okolo 30 zl za sztuke Hagen Power Glo 20W okolo 35-37 zl za sztuke. W hurtowni EuroZoo Power Glo okolo 28 zl/szt.

Do początku



From: "Adam" <placek@box43.gnet.pl>
Subject: Re: Jakie świetlówki?


Polecam swietlowki Philipsa Aqua-Relle - sa tanie 20 zl za 28W i jasno swieca 1100lm, a Hagen Aqua-Glo tylko 450lm. I widmo swiatla jest OK (zjadlem na tym zeby - dostalem katalogi z Niemiec od Philipsa) Dobre swiatlo daja tez swietlowki Osram - Fluora, Bio i nie sa drogie, a firmowy sprzet lepszy bo drozszy jest wymyslem maniakow akwarystowm ktorzy zarabiaja full kasy i wyksztalcil ich PRL za darmo!!!! Ale polityke odluzmy na bok. Napewno dostane odpowiedzi z typu Hagen jest najlepszy bo jest i tyle, choc ma takie samo widmo jak Philips z tym tylko, ze ma mniej lumenow. Polecam elektroniczny zaplon swietlowek - bez dlawika i startera - teraz sie ucze do egzaminow, ale jak bede mial schemat to go przesle - orginalny "zapalnik" Philipsa mozna dostac za 80zl, samodzielne wykonanie to okolo 30zl, a o oszczednosci energii nie musze chyba wspominac - swietlowki w ten sposob zapalane nie migaja poniewaz sa zasilane pradem stalym, co jest wazne szczegolnie przy hodowli wymagajacych roslin.

Do początku



From: "Marek Oberman" <pesk@pesk.org.pl>
Subject: Re: Oswietlenie fluorescencyjne - jakie?


Pytanko:
Jakie swietlowki (chodzi mi o typ, np: AquLigcht.. itd) zastosowac w akwarium 100x40x50 (dl*szer*wys) w ktorym beda mieszkaly pielegnice w otoczeniu kamieni oraz niewielkiej ilosci roslin (tylko w jednum koncu akwarium). Jnteresuje mnie rowniez jakiego typu powinna byc pierwsza, a jakiego - druga swietlowka (obudowa typu Juwel jest na dwie lampy 30W). Oczywiscie wytyczna jest dobre samopoczucie rybek i ladny wyglad zbiornika.


Ja mam zbiornik 120 dlugi i 30 wysoki, oprawy na 4 swietlowki po 60 cm w dwoch rzedach. U Latosa doradzono mi na przod 2x Sylvania Gro-Lux na tyl pezposrednio nad roslinami 2x Power Glo Hagena. Power Glo sa 20W nie 18. Kupilem wiec, mimo, ze nie kosztuje toto najtaniej (szczegolnie Power Glo) ale swiatlo jest niesamowite :) Power Glo to swiatlo bardzo dobre dla roslin ale takze wybarwiajace szczegolnie niebieski i inne chlodne kolory natomiast Sylvania wybarwia pieknie czerwony, zolty i inne cieple. Reka przy jej swietle jest tak rozowiutka jak szyneczka, mniam ;) Do tej pory myslalem, ze swiatlo zarowe najladniej wybarwia ale przy nim reka jest w zasadzie zolta w porownaniu z oswietleniem z sylvanii :) Swiatlo ogolnie jest bardzo jasne, ale lekko cieplo - fioletowe :) ogolnie bardzo przyjemne. Z zewnatrz patrzac wieczorem - pokoj wyglada jakby wyladowali w nim kosmici. W bloku o ponad 200 oknach moje obecnie rzuca sie w oczy pierwsze :)))

Dla pielegnic i jakis odpornych roslin z pewnoscia nie musi byc power glo wystarczy sylvania. Choc w Latosie pokazywali mi na zapleczu jak wyglada dorosle sinspilum w oswietleniu sylvani i power glo i faktycznie sylvania gro-lux podkresla pieknie kolory rozowe i czerwone natomiast power glo chlodniejsze. I ta pielegnica, ktora w normalnym swietle wyglada nieciekawie przy sylvani i tej drugiej wygladala naprawde ladnie.

Wiec polecam kombinacje tych dwoch rodzajow swietlowek. Sylvania na przod power glo na tyl nad roslinami. Jesli nie ma roslin mozna odwrotnie, choc czesciej u ryb slodkowodnych wystepuja kolory cieple jak czerowny zolty czy rozowawy, wiec dlatego sylvania na przod. Power glo sa takze lepsze dla roslin dlatego przy okazji na tyl :)

Do początku



From: kwiecien@inet.com.pl (Tomasz Kwiecien)
Subject: Re: jarzeniowki


Ja wiem ze na ten temat juz bylo ale nie wiem co mam robic. Mam akwarium 45x70x50 (sz x dl x wys) i do tego dwie jarzeniowki po 20W. Nie pamietam czy w archiwum grupy czy na www.akwarium.org.pl byl przepis na obliczenie ilsci swietlowek. Obliczylam i wyszlo mi ze potrzebuje przynajmniej 7 takich jak mam. Znajomy powiedzial ze dwie wystarcza tylko musze dokupic odblysniki. Co robic zaznaczam ze nie bardzo jestem w stanie zainstalowac te 7 jarzeniowek. Bardzo prosze o pomoc.

Z moich wyliczen wynika, ze masz ok. 0,25 W/l. Troche malo. Powinno byc co najmniej 0.7, chociaz ja mam 0.4 + odblysniki, swietlowki Power-Glo i Grolux, w tych warunkach zielsko rosnie szybko (za szybko ;-). Oczywiscie nie mam roslin z wysokimi wymaganiami swietlnymi.

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: oszalalem:))


1. akwarium 60x30x40

Lepiej, zebys zrobil 65x30x40 wlasnie ze wzgledu na oswietlenie. 60 cm swietlowki to standard, a 55 mozesz nie dostac i co wsadzisz pod daszek?

5. oswietlnie - mhmm, chyba PowerGlo - wielokrotnie pojawialy sie na liscie pochlebne opinie na jej temat, i moze cos jeszcze jesli to malo, np. cos rozowego dla roslin w ogole to prosilbym o jakies sugestie w tej kwestii

Nie wiem czy wysokosc ma byc 30 czy 40, jesli 40cm to polecam 2x power glo na tyl i 2x sylvania gro-lux na przod. Jesli wysokosc 30cm to wystarcza 3 swietlowki po 18(20W). Wszystko to jesli chcesz miec tam rosliny, jesli nie bedzie roslin to wystarcza oczywiscie 2 swietlowki i to niekoniecznie akwarystyczne.

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Jakie oswietlenie do 50-60l


1. Mam zamiar nabyc w sklepie zbiornik: 50x30x35. Na pytanie o przykrycie z oswietleniem sprzedawca zaproponowal mi tylko z zarowkami, bo podobno swietlowki mozna uzywac dopiero od akwariuw 60cm dlugich (chodzi o konstrukcje przykrycia). Co o tym sadzicie?

Nie lepiej jednak baniak 60cm dlugi? Fabryczne daszki zaczynaja sie wlasnie od 60cm. Inaczej pozostaje zrobic samemu i zainstalowac swietlowki 35cm - 14W Wowczas musialo by ich byc 3 szt. Jak kupisz baniak 60 cm to wsadzisz 2 swietlowki 20W po 60cm i powinno byc OK

2. Jakie cechy powinno miec dobre przykrycie akwarium z oswietleniem?

Hmmm, przede wszystkim byc ladne, funkcjonalne (klapki tam gdzie byc powinny) oraz wodoszczelne oprawki, szczegolnie jesli nie planujesz szybki nakrywajacej (polecam, jak najciensza np. 3mm podzielona na 2 czesci, nie skrapla sie woda na swietlowkach itp). Nie kupuj tej na zarowki.

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: oświetlenie ???


Czy ktoś może mi pomóc w doborze odpowiedniego oświetlenia tak aby rośliny dobrze rosły??? Świetlówka czy zwykła żarówka ??? Zbiornik na tylko 100 l i stoi we względnie zacienionum miejscu jakie natężenie światła powinienem zastosować????
Minimum 0,6W na 1 litr czyli trzy swietlowki po 18(20W) najlepiej akwarystyczne w zestawieniu np. Hagen Power-Glo i Sylvania gro-Lux tansze Philip Aqua-Relle i Osram Fluora. Przydalo by sie, zeby bylo 0,8W jesli akwarium ma powyzej 40 cm wysokosci. Czyli 4 swietlowki 18(20)W

Do początku



From: "Ryszard Witkowski" <ryswit@friko3.onet.pl>
Subject: Re: Zarowki kompaktowe energooszczedne


Jak dobrac moc zarowki / swietlowki tzw. "energooszczednej", no wiecie Philips

25W = 125W
20W = 100W
18W = 75W
13W = 60W
9W = 40W
5W = 25W

Lewy rzadek energooszczedne Philips , prawy tradycyjna zarowka zarowa

Do początku



From: Janusz Koperski <koperski@us.edu.pl>
Subject: Re: Zarowki kompaktowe energooszczedne


Jak dobrac moc zarowki / swietlowki tzw. "energooszczednej", no wiecie Philips

25W = 125W
20W = 100W
18W = 75W
13W = 60W
9W = 40W
5W = 25W

Lewy rzadek energooszczedne Philips , prawy tradycyjna zarowka zarowa


To juz uleglo zmianie.
Philips wersja Economy/b.dobre bo leciutkie/
9W - 40W
11W - 60W
14W - 75W
18W -100W

Do początku



From: twozny@Laborex.com.pl (Tomasz Wozny)
Subject: Re: Podlaczanie swietlowek (bylo 2 x 14W - osprzet)

Znalazlem na akwarium.org.pl schemat podlaczania swietlowek. Jest tam starter, transformator no i zarowka. Nie ma mowy o dlawiku. No chyba, ze ktos nazwal dlawik starterem ale do tej pory myslalem, ze starter to tak iemale swinstwo co mruga w trakcie uruchamiania swietlowki. Ktos moglby oswiecic nie elektryka?

Dlawik to pewnie ten transformator hi. Prawidlowo nazywa sie statecznikiem. Nazwa "transformator" jest nieprawidlowa, poniewaz transformator to to przypominac moze co najwyzej z wygladu. Jest to drut nawiniety na rdzeniu z blach (takich samych jakie stosuje sie w transformatorach) ale ze szczelina powietrzna. Uklad taki ma taka wlasciwosc ze stabilizuje prad plynacy przez niego. Statecznik ma za zadanie w czasie zaplonu wytworzyc napiecie kilkuset wolt (potrzebne do zaplonu) a po zaplonie ogranicza prad plynacy w obwodzie (przy wyladowaniu w gazach wzrost pradu powoduje spadek rezystancji co z kolei wplywa na zwiekszenie pradu - bez statecznika istnieja spore szanse na spalenie swietlowki).

: Musze dolozyc jeszcze dwie rury po 40W nad moj baniaczek. Jaki do tego kupic transformator?

Nie masz wyjscia, 2 stateczniki po 40 W kazdy. Chyba ze znajdziesz gdzies taki na 80 W (ale mi nic nie wiadomo aby byly takie produkowane), mozna wtedy polaczyc dwie swietlowki 40 W do jednego statecznika. Bylbym zapomnial, swietlowki oczywiscie musza w tym ukladzie byc o tej samej mocy, choc dopuszczalne jest wlaczenie np. 18 W i 20 W razem.

I czy do kazdej zarowki potrzeba osobnego dlawika i transformatora?

To zalezy, jesli bys chcial polaczyc dwie swietlowki 8 W, to mozna uzyc albo 2 statecznikow po 8 W albo jednego 13 - 15 W. Tak samo dla swietlowek 20 W mozna dac albo 2 po 20 W, albo jeden 40 W. Ze swietlowkami 40 W jest gorzej bo nie widzialem statecznikow na 80 W (ale moze teraz produkuja takie tez ?).

PS. Bede musial sprobowac czy nie da sie wykorzystac tego co siedzi w srodku swietlowek kompaktowych oczywiscie po wypaleniu sie swietlowki. Bylby taaaaaaani elektroniczny uklad zaplonowo/zasilajacy do zwyklych swietlowek.

Do początku



From: Tomasz Trocha <trotom@piglet.wsb.poznan.pl>
Subject: Re: Jakie oswietlenie


Ale to o czym piszesz nazywa sie w katalogu OSRAM-a (mam taki duzy) "stateczniki elektroniczne" QUICKTRONIC w roznych wersjach. Pracuja z czestotliwoscia 40kHz, nie maja typowego zaplonnika, start bez mrugania, dluzsza zywotnosc lamp, zabezpieczenie lampy przed uszkodzeniem i takie tam...
Zrobilem rozeznanie, oto kilka przykladow:
QUICKTRONIC INSTANT START (niska wytrzymalosc na wlaczenia, czyli rzadko wlaczana, dla akwarium jak znalazl)
np. 2x36W (dwie swietlowki o mocy do 36W)- 104,- netto
QUICTRONIC PROFESSIONAL (lepsza, ponad 5 wlaczen na dobe - niepotrzebne, ale za to ma 3 lub 4 swietlowki naraz, niestety slabsze, dla 36 wykonanie 1x i 2x)
np. 3x18W - 117,- netto 4x18W - 164,- netto
QUICKTRONIC SHORT (nacznie krotsze od pozostalych, do pracy w podwyzszonej temperaturze)
np. 2x36W - 130,- netto.
Jest jeszcze cala masa innych, ale wybralem te, ktore IMHO nadadza sie w daszku ze wzgeldu na jak najmniejsza liczbe elementow. Niestety ceny sa troche wysokie w porownanniu ze zwyklym statecznikem ze starterem (razen chyba max. kilkanascie zlotych na swietlowke). No ale coz, technologia kosztuje. Tym bardziej, ze z katalogu wynika, ze wiecej swiatla za mniejsze pieniadze i na dluzej. To tak podsumowujac 8-).Gdyby ktos chcial jakies konkretne dane, nr. katalogowe, sluze pomoca.

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Dwie swietlowki

Czy ktos moglby mi narysowac schemat polaczenia dwoch swietlowek do jednego
statecznika


Na statecznikach jest narysowane jak laczyc. jesli masz np. 2 swietlowki po 20W mozesz kupic jeden statecznik 40W i polaczyc swietlowki szeregowo tym samym oszczedzasz 12 zl na jednym stateczniku, bo 20 i 40 W nie roznia sie cena praktycznie. Ja kupowalem 40W po 12zl Kup sobie takie oprawki do swietlowek, w ktorych sa od razu oprawy na startery na jednym z 2 gniazd to ogranicza znacznie platanine kabli :)

I jeszcze w jakich mocach i po jakich cenach sa dostepne stateczniki

Tak jak swietlowki 8,15,18(20),36(40),55 W

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>
Subject: Re: Moc świetlówek a objętość akw.


Wszystko fajnie, tylko licząc np.: akwarium 100 cm x 50 cm x 50 cm przy oświetlaniu 11 godzin wychodzi: 4090 wat to obłęd. Może należy brać w calach - wychodzi wtedy 250 wat - też coś dużo (licząc po polskiemu 1 wat na 2 litry wychodzi: 125 wat)

Liczenie 1W na 2litry czy jakkolwiek inaczej jest lekko bez sensu, bo zbiornik moze miec 200L i wysokosc 30 cm i moze miec te same 200L a wysokosc 50cm. W obu wg. przeliczen powinno byc 100W rownomiernie padajacago na cala powierzchnie dna oswietlenia. Niestety o ile w tym pierwszym mogloby to wystarczyc to w drugim byloby stanowczo za malo.

Na zbiornik 100cm dlugi i wysoki na 50 w ktorym maja rosnac rosliny o srednich i wysokich wymaganiach swietlnych powinno sie znalezc nie mniej jak 5 swietlowek po 40W czyli 200W. Wiec te 250 to wcale nie przesada. Niesty 50cm wysokosci to bardzo duzo jesli idzie o stratnosc. Jesli zbiornik mialby 40cm wtedy mozna dac juz 4x40W i powinno byc OK. Dlatego jesli rosliny i oszczednosc to zbiornik nizszy, jesli chcemy miec piekne holenderskie i zostawic rosliny ich wlasnemu losowi tj. nie wyrywac np. kep kabomby co chwila skracajac od dolu czy innych szybkorosnacych roslin to zbiornik powiedzmy 130 cm dlugi, wysoki na 50cm, ale do tego min. 7 swietlowek po 40W o dlugosci 120cm

Przy przeliczeniach jakie mozna znalezc w ksiazkach, szczegolnie tych starszych to rosliny swiatlolubne moglyby co najwyzej wegetowac a i tak w koncu by zmarnialy po kilku miesiacach. Owszem, moze byc mniej swiatla, ale wtedy trzeba swiadomie dobrac rosliny, ktore potrzebuja go niewiele (Polecam serwis http://www.tropica.dk/ gdzie znajduja sie opisy poszczegolnych gatunkow zielska wraz z dokladnymi wymaganiami). Niestety te najpiekniejsze potrzebuja zezrec sporo watow :)

Do początku



From: "lord" <lord@poszukiwacz.pl>

No właśnie, gdzie można kupić jakiś timer do świetlówek?, no i za ile:-) i żeby był dobry:-]

Do początku



From: "Igor" <igor00@polbox.com>

1. poszukaj timera do diorowskiej wieży jest to dodatkowy segment robiony był na export ale poszło troszeczkę na polskie, poszukaj może w komisach rtv ok 100zl (jest dobry bo estetycznie wygląda i może załączać dwa niezależne urządzenia w rożnych czasach)

2. żeby było taniej można zmontować samemu z gotowych elementów i płytki przygotowanej przez jakiegoś producenta, w sklepach elektronicznych sa takie zestawy koszt ok. 20zl (trzeba mieć lutownice i troszeczkę głowy do elektroniki , bo słyszałem ze elementy w zestawach są marnej jakości lub uszkodzone)

3 można kupić w sklepach elektrycznych zegary taryfowe ( najczęściej stosowane przy licznikach prądu) sa mechaniczne i elektroniczne ceny pierwszych nie znam a elektroniczne ok. 100zl ( taki stosuje)

4 pojawiły sie ostatnio w sklepach elektrycznych zegary wkładane do gniazdka ( chyba najlepsze rozwiązanie) ceny nie znam

Do początku



From: "Marek Oberman" <planet@planetmedia.com.pl>

Do akwarium kupiłem najprostszy, mechaniczny może się załączać i wyłączać 4 razy na dobę o określonych godzinach. Do akwarium wystarczy 2 razy :) Kosztowało toto jakieś 38 zł. Może obsługiwać kilka akwariów, podłączasz rozgałęziacz i wpinasz kilka "daszków" :) Można obciążać chyba do 1000W

Do początku



From: "macso" <M.Sobiech@pkp.com.pl>

Nie wiem jak w chwili obecnej ale ja zanabyłem od ruskich zegar elektroniczny o wym. ok25cm x 15cm z dużym zielonym wyświetlaczem (bardzo wyraźnym!!), który z tylu ma 3 wyjścia. tzn. 1-powietrze, 2-swiatlo, 3-grzalka , no i tyle tylko potrzeba !!! Następnie zaprogramowałem sobie ile i kiedy w ciągu dnia i nocy ma grzać grz, ile i w jakich godzinach ma się świecić światło i wreszcie ile i w jakich godzinach ma pracować filtr pow. To urządzenie na rzecz moich baniaków a miąłem wiele i rożne działa idealnie już około 7 lat. Zapytasz no dobrze a co się stanie jak zabraknie prądu? Odp. - ma zasilanie awaryjne od spodu chyba 2-3 duże baterie. W ciągu tego czasu zdarzyło mi się użyć już tych baterii. Poza tym wszystkie urządzenia programuje raczej empirycznie tzn. jeśli widzę , ze w akwarium temp. spada o 2 stopnie wtedy, korzystając z programatora dokładam odpowiednia ilosc godzin grzania. Tak przygotowane urządzenie pracuje u mnie już wiele lat i nie interesuje mnie kiedy co włączyć a co wyłączyć. Tak wiec proponuje udać się do "ruskich" i naprawdę za parę groszy kupić takie "ustrojstwo".

Do początku



From: Vac <vwrobel@polbox.com>

W sklepie elektrycznym lub z elektronika można kupić taki timery. Ja kupiłem za 30 trochę lepszy widziałem po 70 !!. Jest to wtyczko-gniazdo na obwodzie którego sa bolce służące do programowania czasu. Proste a skuteczne. Można zrobić lub kupić elektroniczne ale wymagają dodatkowego kabla aby je zasilać.

Do początku



From: "Tomasz Marcin Hippe" <tmh@accent.com.pl>

Praktycznie w każdym sklepie a art. elektrycznymi (żarówki, przedłużacze, gniazdka i kontakty) powinieneś znaleźć. Ja osobiście odkryłem, że w każdym większym supersamie typu Geant, Auchan, OBI, BOMI, NOMI i jak ich tam czort zwał są zawsze. Ale są różne, bardziej toporne (zazwyczaj tańsze) mechaniczne, oraz elektroniczne bardziej wyrafinowane (zazwyczaj droższe). Ceny są różne od 30,- mechaniczne do ponad 100,- elektroniczne. Niekoniecznie zawsze mechaniczne są tańsze od elektronicznych. Ja się zaopatruję w OBI, gdzie za 59,- kupuję elektroniczne z bajerami typu program na cały tydzień razem, albo na każdy dzień z osobna, albo na dni robocze i łikendy, oraz po po 5 albo 10 włączeń (nie pamiętam ile dokładnie) na każdy dzień, albo załączanie losowe - to taka antyzłodziejska funkcja, że niby ktoś jest w domu i jak maniak ciągle włącza i wyłącza światło acha jeszcze jedno, ma wyświetlacz z zegarkiem, więc jak mi stanie (zegarek oczywiście, bo wciąż używam prawdziwego sprężynowca po moim dziadku) zawsze mogę zobaczyć która godzina, hehe ;-))

Do początku



From: cinio@friko5.onet.pl (cinio)

Wcześniej na liście ktoś był zainteresowany timerami. Otóż właśnie = widziałem elektroniczny timer za niecałe 60 zł, co zdaje się nie jest drogo zważywszy, ze wcześniej kosztował ponad bańkę :-(. Mechaniczny był za 35 zl. Ja kupiłem sobie wcześniej mechaniczny, bo elektroniczny był za drogi. I teraz proszę. Dla zainteresowanych podaje, ze był to sklep Stinnes (teraz to chyba Obi) przy Geant na Puławskiej, ale prawdopodobnie jest w każdym z ww. marketów w całej Polsce.

Do początku



From: Marcin Nowakowski <reebok@polbox.com>

We Wrocku sa na Dworcu Świebodzkim - giełda elektroniczna po 35 zł - elektroniczne. Ja zrobiłem sam około 10zl, ale jest to timer, włączasz i po ustalonym czasie się wyłącza, bez zegara (brak możliwości ustawienia o której ma się włączyć).

Do początku
  www.holenderskie.pl